Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Poli Timişoara
08-03-2009, 10:08 PM
Mesaj: #1
Ştiri Poli Timişoara
Aici punem toate ştirile despre Poli Timişoara...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 01:51 PM
Mesaj: #2
RE: Ştiri Poli Timişoara
Luchin şi-a prelungit contractul cu Timişoara şi a fost reprimit în lot!

Fundaşul Srdjan Luchin a semnat, marţi, prelungirea înţelegerii cu FC Timişoara până în vara anului 2014 şi va rămâne la prima echipă, în timp ce Latovlevici şi Scutaru se antrenează cu "satelitul", deoarece au refuzat oferta de reînnoire a contractului.

"Luchin a semnat pe cinci ani, până în 2014, fără probleme. E singurul dintre cei cinci care au primit oferte noi şi care a făcut acest lucru. De aceea a fost reprimit la prima echipă. Am pus o singură condiţie, să aibă clauză de reziliere de un milion de euro şi cine plăteşte să-l poată transfera", a declarat agentul Cristea Opria.

Patronul bănăţenilor, Marian Iancu, a anunţat, luni seară, că fotbaliştii Srdjan Luchin, Iasmin Latovlevici şi Cristian Scutaru au fost retrogradaţi la echipa a doua a clubului, deoarece au refuzat prelungirea contractelor, scadente în 2012. De asemenea, Mircea Axente şi Adrian Poparadu, împrumutaţi la Oţelul, respectiv Poli Iaşi, au declinat propunerea clubului de a-şi reînnoi contractele.

Latovlevic şi Scutaru s-au prezentat la antrenamentul de marţi după-amiază al echipei a doua, unde vor rămâne până la rezolvarea neînţelegerilor cu oficialii clubului.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 03:52 PM
Mesaj: #3
RE: Ştiri Poli Timişoara
Amical cu sîrbii Novi Sad

Poli va profita de întreruperea campionatului, pricinuită de meciurile naţionalei cu Franţa şi Austria, pentru o partidă amicală contra Vojvodinei Novi Sad

Meciul cu liderul campionatului sîrb, cu 9 puncte în primele trei etape, va avea loc duminică, ora 18.00, pe terenul "Ştiinţa". La Vojvodina Novi Sad evoluează şi fostul mijlocaş al Politehnicii Timişoara, Alin Stoica.

A picat afacerea Varga
Conducătorii de la Debrecen au refuzat oferta de un milion de euro făcută de Timişoara pentru mijlocaşul Jozsef Varga (21 de ani)

Şefii formaţiei maghiare s-au răzgîndit în privinţa vînzării vedetei echipei, după ce s-au calificat în grupele Ligii Campionilor, anunţînd că anul acesta nu vor mai vinde nici un jucător. "Varga nu va mai ajunge la Timişoara. Cel puţin nu anul acesta, cu siguranţă", a recunoscut şi Marian Iancu.

Abiodun şi Raţiu la Internaţional
Mijlocaşul Abiodun Agunbiade (26 de ani), dorit şi de "U" Cluj, va ajunge, cel mai probabil la Internaţional Curtea de Argeş, acolo unde va fi transferat şi fundaşul Alin Raţiu

"Am discutat zilele trecute cu Abiodun. I-am spus că are o ofertă de la Curtea de Argeş, că cei de acolo vor să-l ajute şi că are şansa să joace. Mi-a spus că e tentat să accepte", a dezvăluit directorul executiv al Timişoarei, Gheorghe Chivorchian.

A sosit Trifunovici
Suedezul Dennis Trifunovici a ajuns ieri la Timişoara, antrenîndu-se cu echipa a doua a lui Poli

Atacantul de 18 ani de naţionalitate sîrbă va fi prezent astăzi la lotul primei echipe, pentru primul antrenament sub comanda lui Neluţu Sabău.

Trifunovici s-a mişcat bine la exerciţiile comandate de Velcea şi s-a întreţinut în permanenţă cu Dejan Rusici, slovenul fiind un bun vorbitor al limbii sîrbe, avînd bunici în Serbia

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 10:57 PM
Mesaj: #4
RE: Ştiri Poli Timişoara
"Uneori, antrenorul trebuie să ţină cont de strategia clubului"

Referitor la neînţelegerile dintre club şi cei patru jucători care refuzaseră iniţial prelungirea cotnractelor cu Poli, Sabău a declarat că nu e problema sa.

"Sînt lucruri care ţin de contract, de alte detalii, care nu mă privesc. Eu lucrez cu jucătorii pe care îi am la dispoziţie. Sînt de multe ori situaţii cînd antrenorii trebuie să ţină cont de strategiile clubului. Dacă s-a decis trimiterea lor la echipa a doua, eu respect decizia. Nu pot să spun dacă sînt sau nu de acord, ce am vorbit cu preşedintele rămîne între noi. Sînt unele lucruri care trebuie să rămînă în interior", a mai explicat Neluţu Sabău.

"Nu l-aş fi putut folosi pe Luchin în Europa League"
Neluţu Sabău a explicat, ieri, în cadrul unei conferinţe de presă, de ce nu l-a inclus pe Srdjan Luchin pe lista trimisă la UEFA.

"Din ce am înţeles eu, el mai are de stat departe de gazon minim 2-3 săptămîni. Decît să-l trec pe listă şi să nu mă pot folosi de el, am preferat alt jucător în loc, dar măcar pe care ştiu că-l pot avea la dispoziţie la nevoie. Luchin nu se va putea nici măcar antrena în următoarele trei săptămîni, darmite să joace", a spus antrenorul Timişoarei.

"Chiacu e încă nepregătit fizic"
Hristu Chiacu e încă în urmă cu pregătirea. Asta e concluzia antrenorului lui Poli, care nu l-a trecut pe fostul fotbalist al Astrei Ploieşti pe lista UEFA.

"E încă nepregătit. Din ce am văzut eu la antrenamente, el încă suferă la capitolul pregătire fizică. Nu cunosc motivele pentru care e nepregătit, poate a fost folosit mai puţin la fosta lui echipă. Nu vreau să atac fostul său club, prin asta, eu mi-am spus doar părerea", a spus Sabău.

Sabău: "Sper ca Gigel să ajute Naţionala"
Tehnicianul lui Poli s-a declarat surprins de convocarea de ultim moment a lui Gigel Bucur la Naţională, în locul accidentatului Adi Mutu

"Da? Acum aflu. N-am ştiut, ultima oară cînd m-am văzut cu Gigel a fost la amiază. Mă bucur pentru el. Ce antrenor nu îşi doreşte cît mai mulţi jucători la Naţională? I-aş fi vrut şi pe Alexa şi Bourceanu, dar asta e, Răzvan decide cine vine şi cine nu. Important e ca Gigel să fie sănătos, el avînd ceva probleme medicale şi înainte de meciul de la Alba Iulia. Sper să se poată antrena normal şi să ajute naţionala dacă va fi folosit", a declarat Sabău.

A revenit Rusici
Dejan Rusici a revenit azi la antrenamentele echipei, după ce a fost o perioadă îndelungată accidentat.

Totodată, la pregătirea formaţiei, din această seară, au fost prezenţi şi Adrian Poparadu şi Florin Sandu, reveniţi după împrumutul la Poli Iaşi, precum şi ultimul transfer al lui Poli, suedezul Dennis Trifunovici.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 02:11 AM
Mesaj: #5
RE: Ştiri Poli Timişoara
Mejia: "Am venit cu mii de vise"

Chiar dacă nu a făcut încă vreun antrenament cu Poli, Jesus Mejia a intrat deja pe lista pentru Europa League, acolo unde Borbely sau Vrsic nu au mai avut loc.

Bănăţenii l-au urmărit pe mijlocaşul ofensiv în vârstă de numai 18 ani în înregistrările meciurilor reprezentativei U20 a Columbiei, după care s-au decis să îl transfere pe Bega. Deşi nu l-a văzut încă pe viu, antrenorul Sabău era ieri încrezător că Mejia poate fi o soluţie foarte bună pentru Timişoara.

"E tânăr, a făcut nişte lucruri extraordinare din ce am văzut eu, dar la această vârstă de multe ori şi rişti, mai ales dacă te uiţi pe DVD. Dar în condiţiile în care l-a luat clubul, eu zic că merită să ne asumăm acest risc", a declarat tehnicianul lui Poli, după care a completat: "Dacă acest jucător va juca precum l-am văzut jucând la campionatul mondial Under 19, înseamnă că este un jucător foarte bun".

Primul contact al lui Jesus Mejia cu Timişoara va fi la pregătirile de astăzi, după ce columbianul a ajuns aseară târziu în Banat. "Ştiu puţine despre România, dar aici vreau să confirm încrederea pe care acest club o are în mine. În România mai joacă Toja, Zapata şi Dayro Moreno, sper să arătăm că fotbaliştii columbieni sunt valoroşi", a spus Jesus pe aeroportul "Traian Vuia".

"Am venit cu un bagaj de vise, cu o atitudine bună şi vreau să arăt că am valoare. Sper să fac alături de Timişoara o figură foarte frumoasă în Europa League" - Jesus Mejia, mijlocaş Poli


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 12:18 PM
Mesaj: #6
RE: Ştiri Poli Timişoara
Iasmin Latovlevici: "Am refuzat Dinamo pentru Poli"

Trimis la echipa a doua, Iasmin Latovlevici reaminteşte că a spus pas unei oferte din Ştefan cel Mare, pentru a rămîne la Timişoara, unde vrea să joace şi de acum încolo.

"Latovlevici rămîne la echipa a doua, pentru că impresarul său e ostil clubului şi-l influenţează să nu semneze prelungirea contractului. E pe lista de transferuri, cine dă 1 milion de euro pe el, îl poate lua", a decis patronul Marian Iancu, furios că fundaşul stînga a cerut timp de gîndire înainte de a-şi prelungi angajamentul cu Poli.

Trimis să se antreneze cu juniorii, Latovlevici vrea să continue alături de Timişoara. "Cred că se va rezolva pînă la urmă şi o să semnez prelungirea. Vreau să rămîn la Timişoara. Pentru Poli am refuzat pe Dinamo, cum să nu vreau să continuu? Poli m-a crescut, m-a promovat, mi-a făcut un nume. Vreau să continuăm împreună, să-mi recîştig postul de titular, să o ajut pe Poli şi apoi să ajung la naţională", a declarat fotbalistul de 23 de ani.

Impresarul său, Florin Iacob, se arată contrariat de vehemenţa lui Iancu. "Mi se pare anormal să impui cuiva prelungirea unui contract fără a-i da posibilitatea de negociere. Nici măcar nu e în ultimul an, că mai înţelegeam, ci mai are încă trei. Jucătorul le-a spus că vrea să ma consulte înainte de a semna, dar nu au vrut să negocieze cu mine pînă acum două zile. Aştept să se întoarcă domnul Chivorchian în ţară pentru a relua negocierile", a spus agentul său.

Elogii de la adversari
Preşedintele lui Dinamo Zagreb, Zdravko Mamici, se teme de Poli. "Timişoara a trecut de Şahtior, formaţie care ne-a bătut anul trecut fară probleme şi care a jucat de la egal la egal cu Barcelona", a spus Mamici. Nici antrenorul lui Ajax, Martin Jol, nu priveşte de sus Timişoara: "E o grupă interesantă, imprevizibilă. Va trebui să evoluăm foarte bine ca să ne calificăm, întrucît jucăm contra unor echipe puternice. Nu sînt favorite, şansele sînt egale. Nu ştiu ce se întîmplă cu România, că de la o vreme toate echipele de acolo joacă bine"

Mejia a ajuns aseară
Columbianul Cristian De Jesus Mejia Martinez a ajuns aseară în România şi se va prezenta azi la primele antrenamente alături de Poli. "Dacă va fi jucătorul pe care l-am văzut eu la ultimul Campionat al Americii de Sud U19, va fi foarte util echipei. E un jucător de valoare. E riscant să aduci jucători de pe dvd-uri, în general, dar Mejia pare un fotbalist de mare calitate şi, în plus, a fost deja cumpărat. Cred că riscul a meritat", l-a caracterizat Neluţu Sabău pe mijlocaşul de bandă stîngă.

"Afirmaţia domnului Iancu, cum că aş fi ostil clubului, e falsă. Nu am cum să fiu împotriva lui Poli, cînd am un contract de reprezentare cu jucătorul lor" - Florin Iacob, impresar Iasmin Latovlevici


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 12:19 PM
Mesaj: #7
RE: Ştiri Poli Timişoara
Zîmbind spre Europa

După ce a ratat meciurile din preliminariile Ligii Campionilor, Dorin Goga fost inclus pe lista pentru Europa League, unde promite să dea totul pentru calificare.

Golul marcat contra Unirii Alba Iulia şi includerea pe lista UEFA, l-au făcut pe Dorin Goga să-şi regăsească pofta pentru fotbal, după o pauză de şase luni, cauzată de fractura de peroneu. "Am fost anunţat de domnul Sabău că voi fi pe listă şi sînt foarte bucuros. În Europa este adevăratul test. Am lipsit la meciurile din Champions League, mi-a fost greu pe margine. M-am bucurat mult la partidele cu Doneţk, a fost şi puţină supărare, apoi, pentru mine, că nu am putut juca, dar acum a trecut. După ce am înscris iar, parcă totul e altfel, am alt moral, mă antrenez cu zîmbetul pe buze", a mărturisit Goga.

Ex-clujeanul spune că a regăsit o echipă mai valoroasă. "Avem un joc mai închegat şi cred că sîntem mai puternici. Cred că putem face o figură frumoasă în Europa League", a spus "Poetul", care o vede pe Ajax favorită în grupă: "Toate trei adversarele sînt tari, dar parcă cea mai periculoasă pare Ajax. Mi-aş dori să marchez cît mai multe goluri în Europa, mai ales după cît ghinion am avut sezonul trecut".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 09:28 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-12-2009 04:25 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #8
RE: Ştiri Poli Timişoara
Bădoi spune că sunt şanse mici să mai rămână la echipă

Fundaşul lui FC Timişoara, Valentin Bădoi, a declarat, joi, că sunt şanse foarte mari să părăsească gruparea de pe Bega, după ce nu a fost trecut pe lista UEFA pentru grupele Ligii Europa.

"Voi avea o discuţie cu Gheorghe Chivorchian luni să vedem cum rezolvăm situaţia mea. Nu îmi mai fac speranţe, pentru că dacă nici acum, când s-a făcut a doua listă, nu apare numele meu pe ea, e clar. La prima listă am zis că s-a făcut o greşeală, dar acum e foarte clar totul. Nici măcar la Alba Iulia nu am jucat, cu o echipă nou-promovată, aşa că o să văd luni. Dacă e să plec, aş accepta să merg şi în liga a doua, pentru că vreau să mai joc un an sau doi", a spus, joi, Valentin Bădoi.

Fundaşul transferat în anul 2007 de la Steaua se află în ultimele şase luni de contract cu gruparea bănăţeană.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 10:49 PM
Mesaj: #9
RE: Ştiri Poli Timişoara
Marian Iancu: "Lui Bădoi i-am propus să rămînă în staff-ul lui Sabău. Nu mi-a spus că ar vrea să plece"

Patronul Timişoarei spune că nu ştie nimic despre plecarea lui Bădoi.

"Din cîte ştiu eu Vali Bădoi este în continuare jucătorul nostru. Este adevărat că în urmă cu cîteva săptămîni i s-a făcut o ofertă să rămînă în staff-ul echipei cînd va decide să nu mai joace, chiar eu personal i-am spus acest lucru. Mie nu mi-a spus deocamdată că şi-ar dori să plece. Poate a vorbit cu domnul Chivorchian", a spus Marian Iancu pentru violamania.

Valentin Bădoi: "Aş pleca şi în Liga a II-a"
Fundaşul lui Poli Timişoara, Valentin Bădoi, a declarat, joi, că sunt şanse foarte mari să părăsească gruparea de pe Bega, după ce nu a fost trecut pe lista UEFA pentru grupele Ligii Europa.

"Voi avea o discuţie cu Gheorghe Chivorchian luni să vedem cum rezolvăm situaţia mea. Nu îmi mai fac speranţe, pentru că dacă nici acum, când s-a făcut a doua listă, nu apare numele meu pe ea, e clar. La prima listă am zis că s-a făcut o greşeală, dar acum e foarte clar totul. Nici măcar la Alba Iulia nu am jucat, cu o echipă nou-promovată, aşa că o să văd luni. Dacă e să plec, aş accepta să merg şi în liga a doua, pentru că vreau să mai joc un an sau doi", a spus Valentin Bădoi.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 07:56 PM
Mesaj: #10
RE: Ştiri Poli Timişoara
Mejia: "Am fost primit foarte bine"

Cristian de Jesus Mejia a vorbit despre primele zile la Timişoara

"A fost o primire foarte bune, sper ca acum să mă acomodez cît mai repede pentru că există şi o diferenţă de fus orar. Fotbalul sud-american se joacă mai lent decît cel din Europa şi de aceea va fi o provocare pentru mine. Este mai rapid şi mai dinamic, exact cum îmi place mie. Vin în această ţară şi vreau să realizez lucruri importante", a spus Mejia în această dimineaţă.

Mejia: "Tatăl meu s-a rugat ani buni la biserică pentru că nu putea avea copii. De aceea mi-au spus Jesus"
Cristian de Jesus Mejia Martinez a oferit o explicaţie pentru numele său religios.

"Părinţii mei nu puteau să aibă copii, iar tatăl meu a început să meargă la biserică în fiecare zi pentru că îşi dorea un băiat. Apoi mama mea a rămas însărcinată şi au fost foarte fericiţi. Cînd m-am născut mi-au dat acest nume cu Mejia şi Jesus. Simt că Dumnezeu a fost mereu aproape de mine, el m-a adus unde sînt şi acum şi sper să mă ajute şi de acum încolo", a spus Mejia în această dimineaţă.

Marian Iancu: "Pentru Mejia va vorbi mingea"
Marian Iancu a vorbit despre ultimul transfer realizat de timişoreni.

"Lumea este liberă să vorbească orice. În primul rînd Mejia are 1.70 şi nu 1.65. Este un jucător de 18 ani, de mare perspectivă. Se poate observa ce a făcut deja, deşi este foarte tînăr. Aţi văzut ce a făcut împotriva Braziliei, este mereu convocat la naţionala Under 21. El face parte din proiectul clubului pentru viitor. Mă interesează ce va vorbi mingea după ce o va atinge el, nu ce spune acum lumea", a spus Marian Iancu pentru violamania.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut